..pozriem sa a vidím

22.11.2014 15:54

 

Premýšlal si aspoň raz v živote ako jediná veta dokáže zmeniť postoj človeka? Ako jediné slovo, poznanie, informácia dokáže zmeniť Tvoj pohľad na nejakú vec?

 

Kedysi dávno mi jedna známa napísala vetu : aj myšlienka môže zabiť..

A presne..je to tak, pretože často stačí jedna vyslovená veta a otočí Tvoj postoj o 360 stupňov.

 

Žena, u ktorej bývam má jednu známu, ktorá je svedok jehovov. Ja som tolerantný človek, ktorý uznáva, že každý človek môže mať svoj názor a žiť s ním, pokiaľ ma samozrejme nasilu nepresviedča na svoju vieru. Tiež nikoho netlačím, aby si kúpil namiesto Mercedesa iba a výlučne Nissan, pretože pre mňa je iba toto auto. Každý má predsa svoje potreby a vie sa rozhodnúť sám za seba. 

 

Takže táto známa, volajme ju Jana, prišla na návštevu do nášho domu a zhodou okolností pochádza zo slovenského mesta, v ktorom som žila posledných 8 rokov, takže sme si mali čo povedať. Priznávam, že na začiatku som mala isté obavy, že príde s hŕbou letákov a časopisov, ktoré členovia jej viery rozdávajú ľuďom na námestiach, v obchodoch a rôznych verejných miestach. Našťastie moja obava bola zbytočná. Príjemne sme sa porozprávali a bola som rada, že poznám ďalšiu osobu z mojej rodnej vlasti. Jana nie je zamestnaná, pretože sa stará o svoju postihnutú dcéru.

 

V čase, keď som ešte nemala v Anglicku prácu, tak ma kontaktovala Jana, vraj potrebuje ísť na celý deň mimo mesto, či môžem na ten jeden deň byť pri jej dcére ja. Vraj "zastavím sa o chvíľu u Vás a podrobne Ti porozprávam, čo všetko by si musela robiť".

Keď sme sedeli u mňa v izbe a popíjali čaj, žartovali sme a smiali sme sa.

 - Veď samozrejme, že Ti dám kľúče od môjho domu, lebo ja odchádzam zavčasu ráno a dcéra bude ešte spať.

 - A nebojíš sa, že Ti vykradnem byt? Čo ak som kedysi bola zlodejka, ktorá vykrádala byty?

 - Ale veď ja viem, že Ti môžem veriť, veď sa pozriem na človeka a vidím.

 

Hm, aké zaujímavé. Pozrie sa na človeka a vidí. Čo vidí? Nevidí. Pretože nevie. Nie je veštica. Nie je človek, ktorý vidí do myšlienok druhých ľudí.

 

A zrazu prišla téma joga. Určite to v Jane muselo vrieť, pretože podľa nej a jej učenia, je joga v rozpore s náboženstvom. Joga je údajne satanistické spojenie s človekom, niečo veľmi zlé. Preto začala najskôr prehovárať moju domácu a neskôr aj mňa od účasti na jogovej meditácií, pretože nám to údajne uškodí.

 

A keď som do tejto slovnej prekáračky spomenula moju dávnu účasť a pozitívny postoj k Reiki a názorne som jej to chcela predviesť, už som zrazu nebola človek, na ktorého sa pozrie a vidí, že mi môže veriť. Už som bola posadnutá satanom a preto mi polhodinu po Janinom odchode prišla sms, vraj nemusím prísť ku jej dcére, pretože sa jej ponúkla spolučlenka jehovova.

 

Pozriem sa a vidím. Ako často sa pozeráme a čo vidíme? To, čo chceme vidieť. Nevidíme realitu.

 

Pred pár dňami sme mali doma párty. Prišla ďalšia známa mojej domácej. Podľa mňa super človek s vlastným názorom a samozrejme s vlastným príbehom života. Každý máme svoj príbeh a vždy som rada, ak môžem sedieť vedľa človeka, s ktorým môžem otvorene rozprávať a dať von svoj pocit. Príjemne sme sa zabavili a znovu som bola rada, že poznám ďalšieho človeka. A keď mi po skončení párty z domu napísala, že ma rada spoznala, pretože som jej krvná skupina, tak som sa zamyslela.

 

Áno, ja som A Rh+, ale to určite nemyslela. A verím, že to nemyslela tak, ako predtým Jana - pozriem sa a vidím.

Každý máme svoju minulosť. Niekto si ju ťahá stále za sebou, niekto ju odkopol, niekomu život zmenilo narodenie dieťaťa.

 

Napriek tomu, že som bola v minulosti veľká rebelka a prešla si naozaj všeličím, viem že človek získa vnútorný mier iba tým, že odpustí sám sebe.

 

Preto sa dnes už usmievam. Celým svojím ja. Pretože sa pozriem a vidím. Napriek tomu aká som krvná skupina.