Sahaja Joga

28.10.2014 18:23

 

Niekedy je bezcieľne surfovanie na niečo dobré.. Ja som napríklad včera pri takomto surfovaní našla zaujímavú akciu v mojom meste.

 

Nikdy som sa nejako špeciáne nezaujímala o jogu. Meditujem síce každý večer, hoci krátko, ale na nejakej skupinovej meditácii som nikdy nebola. A možno to takto malo byť a tak som sa online prihlásila na účasť na meditácii.

 

Asi hodinu pred odchodom z domu vo mne hromžil nejaký hlas, že načo som sa tam prihlásila, veď je vonku už tma a načo tam pôjdem, že zbytočne budem nadávať.

Dnes som rada, že som tento hlas nepočúvla. Že som išla. Pretože to, čo som zažila včera tam, bolo neuveriteľne silné a krásne. Že sa teším na ďalšie stretnutie a ďalší zážitok.

 

Myslela som, že nás bude menej, ako nás prišlo. V miestnosti bola pustená ukľudňujúca hudba a ja, keďže som prišla prvá, som sa ponúkla pomôcť s prípravou miestnosti. Rozmiestnila som stoličky a popritom sa zoznamovala s ľuďmi, ktorí postupne prichádzali.

 

Keď sme si všetci už našli miesto, ktoré nám vyhovuje na sedenie, tak predstúpila jedna žena a začala nám vysvetlovať o tomto druhu meditácie a o jednotlivých čakrách. Ukázala nám miesta na tele, ktorých sa máme dotknúť a potom si sadla a precvičovala jednotlivé dotyky s nami a do toho hrala stále tá hudba. Potom znovu predstúpila a spýtala sa koľko nás je tam prvýkrát a toto bola pre mňa najkrajšia chvíľa, ktorú neviem úplne opísať. Pretože ku každému novému meditujúcemu prišla jedna osoba, ktorá už túto meditáciu robí pravideľne. Pri mňa sa postavila žena v stredných rokoch a kázala mi zavrieť oči a úplne sa uvolniť. Cítila som ako robí rukami nejaké pohyby za mnou, nado mnou, okolo mňa, neskôr predo mnou. Cítila som ako mi úplne horia dlane, že keby sa dotknem pohára s vodou, tak voda asi zovrie. Bolo to naozaj silné a ja som bola úplne uvolnená. Páčilo sa mi to, pretože som to vnímala ako "hladenie mojej duše", akoby všetky starosti zo mňa tá žena vyháňala. Akoby som mohla úplne bezstarostne dýchať. Bol to taký oslobodzujúci pocit, ktorý chcem zažiť znovu. Všetko čo je krásne a pri čom sa cíti človek dobre, chce zažiť znovu. Táto chvíľa trvala ani neviem ako dlho, ale zanechala vo mne úžasný zážitok, ktorý by som dopriala každému. Ten skvelý pocit ľahkosti a jednoduchosti bytia, ako keď sa narodí nové dieťa a nemá žiadnu ťarchu na svojej duši, úplne čisté a nevinné.

 

Nechcem nikoho nahovárať, že musíš robiť toto a iba táto cesta je správna. Nemám rada škatulkovanie. Ak sa mi niečo páči a cítim sa pri tom dobre, nevidím dôvod tú chvíľu nezopakovať. Hoci som z katolíckej rodiny, nevidím dôvod prečo by som mala niečo ako jogu a jogovú meditáciu zatracovať a brať ako nejaký útok proti katolíckej viere. Tak ako sa každý večer modlím, tak potom aj meditujem. Nevidím dôvod, prečo by sa mali tieto dve veci vo mne biť. Nechápem preto obavu katolíckej cirkvi ohľadom spoznania jogy a podobných vecí, náboženstiev. Viem iba jedno - ak človek vie čo je pre neho dobré, ak vie kam patrí a vie čo cíti a chce, nemôže ho nič zmiasť a zničiť, ani mu zmeniť smer v živote.

 

Moja včerajšia meditácia trvala zhruba 2 hodiny, po nej sme sa ešte zhovárali a ja som s úžasom počúvala ako tá žena, ktorá bola akoby moja liečiteľka rozpráva o prúdení energie v čakrách. Neskôr mi povedala, že keď bola za mnou a rukami mi robila nejaké pohyby nad hlavou - nad najvrchnejšou čakrou, že cítila nejakú zvláštnu energiu, že či náhodou nie som pravidelne meditujúca. Tak som jej povedala, že meditujem pravideľne každý večer 5 - 10min.

 

Keď som odchádzala, tak žena ktorá sedela vedľa mňa pri meditácii mala potrebu ma objať. Bola maličká, že som sa musela zohnúť. A ako som zatvárala dvere, tak žena ktorá bola vlastne akoby vedúca tohto celého zážitku mi povedala, že som sa celý čas usmievala. Myslela som, že to bola chyba a tak som a opýtala :

 - je to zlé, keď som sa usmievala?

 - nie, maš veľmi milý úsmev.

 

To asi preto, že som sa cítila naozaj milo. A všetkým tento zážitok odporúčam. Pretože človek pri tom objaví sám seba. Svoju podstatu.