Slová

29.10.2014 20:55

 

Slová. Akú neskutočne velkú moc majú a ako málo si to uvedomujeme. A niekedy slovám, ktoré sú vyslovené v rýchlosti kladieme zbytočne veľký význam.

 

Cestovala som dnes na obed do centra mesta verejnou dopravou. Bola spička a tak si pri mňa prisadla staršia pani, podľa mňa už na dôchodku. Prihovorila sa mi ako prvá, vraj asi všetci idú nakupovať. Pousmiala som sa a začali sme sa rozprávať. Keď som jej prezradila, že som zo Slovenska a že som tu veľmi krátko, tak ma pochválila za moju angličtinu. Poriadne som akoby spyšnela, lebo toto ma vždy poteší. Počas strednej školy som sa 4r učila nemčinu. S angličtinou som prišla do styku až keď som si zaplatila nejaké kurzy, ktoré boli len úplne malá omrvinka toho, čo sa človek naučí, keď je v zahraničí odkázaný sám na seba. Prezradila mi, že je bývalá učitelka angličtiny a že mám londýnsky prízvuk, hoci som v Londýne bola iba jedenkrát, aj to iba na letisku asi 8hodín.

Keď ma pochválila za angličtinu aj druhykrát, už som bola v siedmom nebi.

 

Zvláštne. Pochváli Ťa cudzí človek za niečo, čo sa snazíš urobiť čo najlepšie a cítiš sa ako v siedmom nebi. Ako jednoducho sa to dá urobiť. Človeku skrášliť deň. Povedať pár slov. Pochváliť. Vyjadriť to, čo vnímaš.

 

A keď som už bola doma a viedla internetovú debatu s mojou láskou a na konci som povedala slová : stále Ťa ľúbim, tak som dostala odpoveď v bodkách. Možno som sa nemala ďalej pýtať, pretože na odpoveď prečo tie bodky som dostala vysvetlenie : chceš radšej otázniky? A táto odpoveď bola pre mňa ako surové prefackanie.

 

Slová. Ako dokážu človeka povzniesť, ale aj potopiť. Ako dokážu človeku dať krídla, ale zároveň mu spáliť tvár. Prečo to niekedy dokážeme a niekedy sme zbabelci. Prečo niekedy dokážeme človeku dať v slovách svetlo a druhykrát mu v slovách vrazíme dýku do chrbta? Nie je krajšie, ak vo svojej dlani vidíš maličkého smajlíka ako nazlostenú dýku?

 

Tak ak budeš nabuduce cítiť, že vo svojej dlani máš dýku, tak ju radšej odhoď. Nevrážaj ju do mňa. Pretože ja mám vo svojej dlani smajlíka. A možno ho mám pripraveného práve pre Teba.