Anglicko

ospravedlňujem sa..na sekciu o živote v UK mi nezostáva čas.. ak Ťa zaujíma niečo konkrétne,

kľudne mi nechaj odkaz, ja sa Ti ozvem

Ak sa rozhoduješ či prísť alebo neprísť do Anglicka,

tak ja Ťa posmelím a poviem Ti : POĎ.

Veď prečo nie?

Zmena je život. A každá zmena človeka posunie niekam inak,

ukáže Ti nový pohľad,

dá Ti veľa odpovedí na Tvoj život,

ohodnotí Ťa ako zvládneš byť sám v novej krajine.

No a teraz mi odpovedz : nemáš záujem zistiť, či to zvládneš?

____________________________________________________________________________________________

Do zahraničia sa dá ísť viacerými spôsobmi.

Dva najčastejšie, ktoré opíšem podrobnejšie, sú :

buď ideš cez slovenskú agentúru alebo ideš na vlastnú päsť.

Samozrejme sa dá íst aj k nejakému známemu, ktorý už v Anglicku žije a pracuje dlhší čas, čo znamená že máš o to ľahší štart alebo ideš do Anglicka ako študent a neskôr tam zostaneš keď už to tam vlastne poznáš alebo ideš do Anglicka pracovne z firmy, ktorá Ti vlastne všetko zariadi.

 

1.)  Takže najskôr k prvej možnosti : ísť do Anglicka cez slovenskú agentúru. Kedže ja som slovenskú agentúru zavrhla hneď v prvej fáze, tak nemôžem ani opisovať niečo čo som nezažila...nemôžem vravieť žiadne pre a proti. Hoci mám na to svoj názor, ktorý si tu dovolím napísať.

Ja osobne slovenské agentúry neuznávam, pretože hoci podľa neviem akého nového pravidla údajne neberú za sprostredkovanie práce poplatky, tak to stále nie je pravda.

Ďalej, uvádzajú často nahdodnotené sumy zárobku, že nalákajú ľudí na prácu, ktorá nemôže byť zaplatená sumou, akú udávajú v inzeráte.

Ďalej ubytovanie často opisujú ako hotel a pritom v skutočnosti človeka ledva ubytujú, aj to v špinavej izbe, ktorú budeš zdielať s viacerými ľuďmi.

Skús si preštudovať toto.

Ale ako píšem vyššie, toto je čisto môj osobný názor, Ty sa s ním nemusíš stotožňovať. A nevravím - môže sa nájsť svetlá výnimka, naozaj agentúra, ktorá všetko čo Ti sľúbi aj splní, ale ja som rozhodne agentúru zavrhla.

 

2.) Ideš do Anglicka na vlastnú päsť. Ak si sa rozhodol isť do Anglicka na vlastnú päsť, tak Ti v prvom rade gratulujem. Pretože toto je tá najťažšia voľba, ale zároveň si najlepšie oťukáš na sebe, že si silná osoba a nepotrebuješ sa na niekoho spoliehať, nepotrebuješ aby Ťa niekto držal za ručičku, keď to všetko predsa zvládneš sám. Pretože sa to naozaj dá. Viem to podľa seba. A k tomuto spôsobu Ti dám pár mojích rád a návodov.

___________________________________________________________________________________________________

 

       Čo všetko potrebuješ      

 

        vedieť, zariadiť,       

 

            ak ideš do Anglicka              

 

         na vlastnú  päsť:       

___________________________________________________________________________________________________

Možnosť : ísť do Anglicka na vlastnú päsť je výhodná v tom, že Ty si vyberáš, kam pôjdeš. Teda Ty si určuješ miesto / mesto, do ktorého chceš ísť.

 

Žiadna agentúra, žiaden známy, ani škola - nikto Ťa neobmedzuje  v rozhodnutí, ktoré anglické mesto si vyberieš na svoj ďalší život. Iba Ty sám.

 

Dobre si však premysli, ktoré to bude. Pretože : v tom meste potrebuješ

bývať a pracovať.

Nájsť ubytovanie a nájsť prácu.

 

Teda skús si napríklad ako ja určiť oblasť, ktorú asi preferuješ a v nej si vytipuj nejaké mestá. Urob si prieskum, normálne pracne "naručáka", že ktoré mesto má akú nezamestnanosť, aké školy, aké vybavenie, bary, podniky, nočný život, obchody.. Pretože čím je toho v meste viac - tým vačšia šanca je nájsť si prácu. Samozrejme čím väčšie mesto, tým je drahšie ubytovanie, to je myslím logické aj zo Slovenska.

 

A samozrejme, pri výbere lokality a konkrétneho mesta nezabúdaj na

spojenie so Slovenskom - ako budeš cestovať za rodinou. Je v meste (alebo blízko toho mesta), ktoré si si vybral letisko, ktoré má pravidelné linky do Bratislavy, ak si z východu, lieta z toho mesta nejaká spoločnosť do Košíc? Ak si z Oravy alebo Spiša, lieta niektorá spoločnosť z toho mesta do nejakeho poľského letoviska?

 

Ale ak preferuješ cestovanie autom, táto starosť s letiskami sa Ťa netýka, pretože v každom anglickom meste alebo regióne sú slováci, ktorí pravideľne ponúkajú svoje služby - odvoz autom z a do Anglicka na Slovensko. Napríklad cez Facebookovské skupiny.

 

Ďalej pri výbere lokality ber do úvahy to, či máš rád more a chceš byť blízko pobrežia alebo sa bojíš záplav, ktoré boli pred pár rokmi v Anglicku.

 

Takže možnosti máš veľmi veľa, najdoležitejší je naozaj ten prieskum. Preto si pri ňom daj veľmi záležať. 

__________________________________________________________________________________________________

ako nájsť ubytovanie v Anglicku :

_____________________________________________________________________________________________

  Vždy máš minimálne dve možnosti.

 

Najčastejšie sa ubytovanie hľadá cez anglické inzertné portály.

 

asi najznámejšia inzertná stránka je gumtree.co.uk. Iba si zadaj požadované mesto, ďalej či chceš byt, dom, či chceš bývať s niekym = share alebo mať nehnuteľnosť pre seba = rent.

 

 

  1.)   gumtree 

 

           2.)   spareroom

 

                    3.)   zoopla

 

                             4.)   flatshares UK

 

                                          5.)   friday.ad

 

                                                     6.)   easyroommate

 

                                                                   7.)   houseshare

 

                                                                                 8.)   flatmaterooms

 

                                                                   9.)   nuroa

 

                                                  10.)  whitegates

 

                                        11.)  rightmove

 

                             12.)  mouseprice

 

              13.)  ad hoc

 

tu je zopár stránok, samozrejme nie sú všetky a niekto dáva inzerát na každú stránku, niekto iba na jednu.

Ale myslím, že z týchto si určite vyberieš to svoje hniezdočko.

Tak držím palce.

____________________________________________________________________________________________________

Na čo si dať pozor pri hľadaní a výbere bývania

Ak vyberáš byt / dom, tak nezabudni na dôležité veci, ktoré si máš všimnúť pri prvej obhliadke. Teda podľa toho, čo je pre Teba konkretne dôležité. Pre mňa je čistota bytu, klučky - či sú funkčné, či sa dajú zamknúť, či fungujú spotrebiče, kto s Tebou bude zdielať bývanie, či to nie sú nočné sovy, ktoré Ťa budú budiť počas noci. Nezabudni sa informovať na spôsob platenia nájmu a najdôležitejšia vec - všetko maj na papieri. Myslím zmluvu o podnájme. Zíde sa Ti minimálne na jednu vec - pri zakladaní bankového účtu.

____________________________________________________________________

 

 

       a čo ďalej?       

 

No, najdôležitejšiu starosť máš za sebou, pretože od nej sa odvíja väčšina ostatných.

 

Potrebuješ bankový účet a NIN.

 

Obidve tieto záležitosti sú ale viazané na anglickú adresu, ktorú Ty ale už máš, takže sa môžes pustiť do tohto dalšieho procesu.

Doporučujem sa najskôr ísť prihlásiť na Job centrum, kde Ti do ruky vsunú zelený letáčik so slovami : "zavolajte si na toto číslo, kde Vás objednajú na pohovor". Pre mňa je toto totálne nelogické, veď keď už som raz v Job centre, prečo by ma nemohli objednať hneď na nejaký termín a nie musím niekam telefonovať. No a toto Ti možno zdvihne nervy (teda mne poriadne, pretože na to spomínané číslo som sa dva dni márne pokúšala dovolať. Stále bolo obsadené alebo to nikto nedvíhal. Samozrejme kredit to žralo).

Keď sa Ti konečne na druhom konci telefónu niekto ohlási, nezabudni si zapísať dátum a čas schôdzky , ktorý Ti nadiktujú a registračné číslo, podľa ktorého Ťa potom budú identifikovať.

 

A kde nájdeš Tvoje Job centrum? Podľa toho, kde bývaš (v ktorom meste) si

TU

nájdi svoje najbližšie centrum, kam pôjdeš na pohovor.

 

Na schôdzke Ti dajú doklad o návšteve Job centra, ktorý je zároveň aj doklad, že si už evidovaný v anglickom systéme. Tento doklad si dobre stráž, budeš ho potrebovať do zamestnania, pokiaľ  Ti nepríde poštou list (kedysi chodila takáto kartička s číslom NIN, toto už však zrušili, už Ti príde iba takýto obyčajný list A4 s číslom NIN). Ked už máš appoitment - schôdzku na Job centre dohodnutú (mne ju dali o týždeň), môžeš ísť na návštevy po anglických bankách. Nezabudni mať pri sebe nejaký identifikačný doklad (pas alebo občianský preukaz) a nájomnú zmluvu + doklad, že si zaplatil za nájom. Kedysi to v bankách vraj išlo iba na pas, teraz sa sprísnili pravidlá a bankári nechcú len tak jednoducho otvoriť účet. A priprav sa na to, že to nebude také jednoduché ako otvorenie bankového účtu na Slovensku, kde prídeš a máš účet. Tu si poriadne pobeháš možno aj všetky banky, ak nie jeden deň, tak na druhý deň, keď sa zmenia zamestnanci môžeš ísť znovu. Takže si nachystaj pevné nervy.

 

Obe tieto  veci - bankový účet a NIN potrebuješ pre svoje budúce zamestnanie. Pretože žiaden anglický zamestnávateľ Ti nepošle výplatu na Tvoj slovenský účet. Pokiaľ ešte nemáš účet vybavený, tak to niektorý zamestnávateľia toleruju a dajú Ti výplatu v podobe šekov. Niektorý sú však trdohlavý a povedia Ti, aby si prišiel až keď budeš mať bankový účet.

Pokiaľ nemáš ešte NIN, tak zamestnávateľovi stačí doklad, ktorý Ti dali na pohovore v Job centre, ktorý som spomínala vyššie. Samozrejme ak Ti list z Job centra s čislom NIN príde, treba toto číslo nahlásiť zamestnávateľovi.

    

                                     

KDE HĽADAŤ PRÁCU ?

 

                                     

 

 - Takže NIN číslo máš vybavené, bankový účet tiež, potom potrebuješ prácu, aby si mohol platiť nájomné a normálne existovať v Anglicku.

 - Spoliehať sa na Job centrum, že Ti ponúkne nejakú prácu  je podobné ako čakať na Slovensku, že Ti úrad práce vybaví slušnú prácu.

  - Je fajn mať pracovné skúsenosti, byť v niečom dobrý, len angličania na 90% uznávajú iba skúsenosti získané v ich krajine, čiže to že si robil napr. 7 rokov niekde ako špecialista, je pre nich nepodstatné.

 - Ale nikdy si neprestaň veriť a dúfať, že na to máš.

Pretože Ty na to máš.

 - A pokiaľ sa nájde práca, ktorá Ťa bude uspokojovať a spĺňať Tvoje požiadavky, môžeš vyskúšať tieto stránky na registráciu a vlastne tam zistíš, aky je dopyt a dôležitá vec : ak pošleš na nejaké pracovné miesto svoj životopis, neznamená to, že Ti odpovedia.

Ja osobne som denne posielala 20-30 svojich CV na rôzne ponuky. Pretoze nie kazdý Ťa bude kontaktovať.

Takže tu sú sľúbené odkazy, sú to vlastne inzertné portály podobné ako slovenská stranka Profesia.sk.

 

 pracovné portály : _____________________________________________________________

cv.library

 

reed.co.uk

 

totaljobs.com

 

fish4.co.uk


jobsite.co.uk

 

londonjobs.co.uk

 

britishjobs.co.uk


monster.co.uk

 

caterer.com

 

trovit.co.uk

 

engineerjobs.co.uk

 

vacancycentral.co.uk


thebestconnection.co.uk

 

pertemps.co.uk

 

travail.co.uk

 

 pracovné agentúry : __________________________________________________________

cybo.com

stránka cybo.com je veľmi dobrá pomôcka, pre nájdenie pracovnej agentúry, ktorá Ti môze pomôcť v začiatkoch hľadania práce.

Na stránke si zvoľ mesto, v ktorom si, roluj dolu a v časti : Professional Services si nájdi položku - pracovné agentúry.

Za registráciu nič neplatíš a nikdy nevieš, kedy sa Ti kto ozve s ponukou práce. 

Anglická agentúra je úplne iná ako tie slovenské, žiadne poplatky sa v nich neplatia. Zaregistruješ sa na ich stránkach, pozvú Ťa na pohovor, vypíšeš u nich dotazník, test a pokiaľ majú prácu pre Teba hneď, je normálne že z agentúry ideš rovno do práce. Mne sa to stalo 2x.

 

 priamy link na známe firmy : ______________________________________________________


IKEA

 

Primark

 

Iceland

 

TESCO

 

greggs

 

McDonalds

 

Marks&Spencer

 

home bargains

 

Wilko

 

Costa Coffee

 

New Look

 

Boots

 

Argos

 

Morrisons

 

Poundland

 

LIDL

 

sainsburys

Ak si na tom s angličtinou v pohode a máš ambície, že sa chceš dostať vyššie v zamestnaní, môžeš sa otestovať a vyskúšať si asi aké testy Ťa môžu čakať na roznych výberových konaniach.

Ja som toto absolvovala zatiaľ 2x. Pre mňa osobne to bola fakt skúsenosť a adrenalínový zážitok.

 

1.) test vo firme :  Jaguar & Land Rover , vyroluj si dolu a rozklikni položku Online tests.

 

2.)   jobtestprep

 

3.)   brainbench

 

4.)  savilleconsulting